Dev medya ve eğlence şirketi Discovery Inc., Türkiye’nin ilk dijital yayın servisi BluTV ile iş birliğine gidiyor.

Amerika’nın küresel medya ve eğlence şirketi Discovery, Türk dijital yayın platformu BluTV’ye ortak oluyor. Şirket, BluTV’nin yüzde 35’lik hissesini satın aldı. Bu ortaklıkla birlikte platform büyük bir atılım gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Türkiye’de yerli dijital yayın platformları arasında başı çeken, şimdiye dek pek çok orijinal içerikle izleyicilerin karşısına çıkan kanal; yeni bir anlaşmaya imza attı. Açıklama, kanalın kurucu genel müdürü A. Doğan Yalçındağ’dan geldi.

 

Yalçındağ, sosyal medya hesabı üzerinden şu ifadeleri paylaştı:

“Amerika’nın en büyük medya şirketlerinden Discovery, BluTV’ye ortak oluyor. Discovery’nin bu evrede şirketimize ortak olması hepimiz için büyük bir gurur kaynağı. Kurulduğumuz ilk günden beri ülkemizin lider dijital platformu olduk. Türkiye ve yurt dışında milyonlarca insana ulaştık. Yeni yatırım ile birlikte geçtiğimiz 4 senede ürettiğimiz içerik sayısına yakın içeriği bu sene yayınlayacağız. Yurt dışı büyümemizi daha da hızlandıracağız, dünyanın en büyük dijital platformları arasında yer alacağız. Takipte kalın.”

 

Discovery, bununla birlikte BluTV imzalı popüler Türkçe içerikleri, yeni kurduğu dijital yayın platformu discovery+ için Türkiye dışında gösterme hakkına sahip olacak.

Discovery’nin Türkiye’ye olan ilgisi aslında yeni değil. Şirket, 2012 yılında İstanbul’da bir ofis açmış, ardından da televizyonda ücretli kanallarda içeriklerini göstermeye başlamıştı. TLC ve DMAX’in yayına başlamasıyla bu süreç giderek hızlanmıştı.

BluTV bu ortaklıkla birlikte yayında olduğu 4 sene boyunca ürettiği orijinal içerikten çok daha fazlasını 2021 yılı içerisinde üretmeyi hedefliyor.