Numaranızı nereden aldığı belirsiz firmaların aramaları ve mesajları sizi de bıktırdı mı ?

İşte tam bu bıkkınlığı bitirecek bir hizmet devreye girdi. Ticaret Bakanlığı öncülüğünde hazırlanan

İleti Yönetim Sistemi Hizmetleri

sistemi devreye girdi.

Üstteki linkten siteye girin ve gelen onay kodundan sonra firmalar listelenecektir.

Bu listeden aşağıdaki gibi sizi arayabilen veya mesaj atabilen izin verdiğiniz veya sandığınız tüm firmalar listelenmiş durumda, tek tek inceleyip istemediklerinize RED yapabileceksiniz.

Hizmet Sağlayıcı kimdir?

Telefon, çağrı merkezi, otomatik arama makinesi, akıllı ses kaydedici sistem, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri, ses ve görüntü içerikli ileti gönderimi yapan gerçek veya tüzel kişilere hizmet sağlayıcı denir.

Ticari elektronik ileti nedir?

Hizmet sağlayıcıların, mal ve hizmetlerini pazarlamak, işletmesini tanıtmak ya da kutlama ve temenni gibi içeriklerle tanınırlığını artırmak amacıyla alıcıların elektronik iletişim adreslerine promosyon, kampanya, indirim, hediye içerikli gönderdiği iletilerdir. Bu iletilerin gönderilebilmesi için alıcıların onayı gerekir. Ancak, alınan veya dolaylı yoldan kullandırılan bir hizmete ilişkin yapılan teslimat, borç, fatura içerikli iletilerin gönderiminde onay aranmaz.

Her onay için bir bildirim

Hizmet sağlayıcılar, İYS dışında aldıkları onay ve ret bildirimlerini, web arayüzü veya teknik entegrasyon aracılığıyla İYS’ye iletecektir. İYS, kendisine iletilen onaylar için alıcılara bildirim gönderecektir. Alıcılar dilerse bu onay bildirimleri üzerinden çıkış haklarını kullanabilecektir.

 

Onay almak hızlı, kolay ve güvenli

Dileyen hizmet sağlayıcılar onaylarını İYS aracılığıyla (İYS Yolu) alabilir. Bu durumda ispat yükümlülüğü hizmet sağlayıcıdan kalkar.

 

İletiler için dönüm noktası

Aracı hizmet sağlayıcılar, alıcıların onayı olup olmadığını İYS üzerinden sorgulayacaktır ve 16 Ocak 2021 tarihinden itibaren hizmet sağlayıcılar, İYS üzerinde onayı olmayan alıcılara, ticari elektronik iletilerini gönderemeyecektir.