MsMpEng.exe nedir ? Neden Yüksek CPU kullanıyor ve bilgisayarımı çok yorarak yavaşlatıyor ? diyorsanız programsız çözüm yazının devamında…

Öncelikle şöyle başlamak gerekir bu durum normal midir ? Evet bu durum normaldir ama bu can sıkmaya başladıysa kurtulmak basit. Windows Defender bilgisayar çalışınca güvenlik taramaları yapıyor bunu otomatik olarak görev planlayıcıdan yapıyor. O planlayıcıda bunu yüksek RAM çalıştır seçeneği ile yapıyor bunu kaldırınca düzeliyor sorun çözülmüş oluyor.

MsMpEng.exe, Windows Defender hizmetinin temel işlemidir. Herhangi bir dosya indirdiğinizde (çoğunlukla herhangi bir Uygulama yazılımı indirdiğinizde), MsMpEng.exe, dosyayı herhangi bir kötü amaçlı yazılım veya virüs için tarar. MsMpEng.exe, dosyanın cihazınız için herhangi bir tehdit içerdiğini belirlerse, dosyayı kaldırabileceğiniz veya geri yükleyebileceğiniz ‘Karantinaya alındı’ bölümüne taşır. MsMpEng.exe dosyasının her zaman Windows’un arka planında çalışmasının nedeni budur. Genel olarak, MsMpEng.exe az miktarda CPU işlem gücü tüketir.

Yapacağınız işlemleri adım adım yaparsanız bu yavaşlamaya bir son vermiş olacaksınız.

 

  • Başlat menüsünden Görev Zamanlayıcısı açın.

 

  • Soldaki menüden Microsoft ve altından Windows klasörünü açın aşağıya inip Windows Defender bulun.

 

  • Bu sayfada sağ kısımda zamanlanmış taramalar göreceksiniz. Bunların her birini açıp 2 işlem yapacaksınız.
  1. işlem ” En yüksek ayrıcalıklarla çalıştır ” tiki varsa kaldır
  2. İşlem “Koşullar” sekmesine girip tikler varsa kaldır kutular boş olsun.

Bu iki işlemi satırların hepsine uygula ve sonucu göreceksin CPU düşecek.