O kadar bağırtı şamata çıktı taksiciler dövdü uberler çalıştı haklı haksız kavgaları oldu ama sonuç yine tahmin ettiğim gibi oldu UBER serbest…

Türkiye’de Uber’e uygulanan erişim engeli İstinaf Mahkemesi’nin kararı ile kaldırıldı. Uber’e ilişkin olarak taksici dernekleri ve birlikleri tarafından açılan dava sonrası alt mahkeme, Uber’in Türkiye’deki tüm faaliyetlerini sonlandırma, web sitesi ve uygulamalarına erişim engeli getirilmesine hükmetmişti.

İstinaf mahkemesi ise kararı bozarak erişim engelini kaldırdı ve Uber’in taksi ürünüyle Türkiye genelinde faaliyet göstermesinin önündeki hukuki engel kalkmış oldu.

Kararın ardından Uber Türkiye, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında Türkiye’deki kullanıcılarla yeniden buluşmanın heyecanını yaşadıklarını açıkladı.

“Türkiye’de Uber’e gelen erişim engelinin İstinaf kararı ile iptal edilmesine çok mutluyuz. Uygulamamız sarı taksilerle İstanbullulara hizmet vermeye devam edecek. Türkiye’deki kullanıcılarımızla yeniden buluşacağımız için heyecanlıyız. Birlikte güzel bir geleceğe!”

 

“Daha fazla ulaşım seçeneği ve iş imkanı”

65 ülkede 600’den fazla kentte hizmet veren ve her geçen gün hızla büyüyen Uber, Türkiye pazarına 2014 yılında girdi. Uber, Apple Store ve Google Play üzerinden indirilen mobil uygulaması aracılığıyla sürücü ile kullanıcılar arasındaki bağı kuruyor. İddiası, ‘kullanıcılar için daha fazla ulaşım seçeneği ve sürücü ortakları için daha fazla iş imkanı’.

Uber sürücülerinin de kayıtlı olduğu Lisanslı Taşımacılar Derneği’nin (LİTAŞ) 7 bin üyesi, bu 7 bin üyenin de 3300 kayıtlı şirketi var. Tüm yıl İstanbul’da, yaz aylarında ek olarak Çeşme ve Bodrum’da hizmet veren Uber sistemindeki sürücü sayısı 20 bin. Bunların 5 bini taksi şoförü; sisteme 3 bin taksi plakası kayıtlı. Araç sayısı ise 10 bin 500.